Stimulace bloudivého nervu v léčbě střevního zánětu

 

 

Vědci zjistili, že stimulace bloudivého nervu může snížit zánět střev a zlepšit výsledky léčby zánětlivých onemocnění střev (IBD). Studie odhalila, jak elektrická stimulace tohoto nervu ovlivňuje SUMOylaci, buněčný proces řídící imunitní reakce, a tím zmírňuje příznaky a podporuje hojení. Tento přístup dává naději na terapii zaměřenou přímo na zánět, která obchází omezení současné léčby. Vzhledem k rostoucímu počtu případů IBD tento průlomový objev poukazuje na potenciální převrat v bioelektronické medicíně při léčbě tohoto chronického onemocnění.

 

Zdroj: Duke University

Vědci z Lékařské fakulty Dukeovy univerzity zjistili, že působení na nervový systém by mohlo pomoci snížit střevní zánět, který je příčinou zánětlivých střevních onemocnění (IBD).

Nová studie, kterou vedli doktor Luis Ulloa a doktor Wei Yang, ukazuje, jak může elektrická stimulace bloudivého nervu - hlavního nervu spojujícího mozek a střeva - bojovat proti zánětu souvisejícímu se stresem, jenž zhoršuje příznaky IBD. Studie osvětluje zcela zásadní význam mozku pro zdraví střev.

Vědci z Dukeovy univerzity publikovali v časopise Science Translational Medicine, že stimulace bloudivého nervu u stresovaných myší s kolitidou, což je forma IBD, významně snížila zánět, zmírnila příznaky a zlepšila míru přežití.

Tým zjistil, že zapojením parasympatického nervového systému lze ulevit zánětu prostřednictvím kontroly SUMOylace, buněčného procesu, který formuje imunitní odpověď.

Modulace SUMOylace - buď prostřednictvím stimulace bloudivého nervu, nebo léčby inhibitorem SUMOylace - by mohla otevřít dveře k léčbě IBD, jež se zaměřuje spíše na přímé zvládání zánětu než na zmírnění příznaků.

V roce 2022 začali vědci z Dukeovy univerzity s podporou Národního institutu zdraví zkoumat, zda by stimulace bloudivého nervu mohla ovlivnit SUMOylaci a spustit přirozenou protizánětlivou reakci, jež zklidňuje imunitní reakce a snižuje zánět.

Nová studie jako první ukazuje, že cílené ovlivnění specifických forem SUMOylace by mohlo zabránit škodlivému přílivu imunitních buněk, jejichž působení může vyvolat střevní zánět.

První autor studie a bývalý vědecký pracovník Dukeovy univerzity, doktor Ayman Youssef, analyzoval data, podle nichž inhibice SUMOylace prostřednictvím genetických nebo farmakologických přístupů dramaticky zpomaluje progresi onemocnění na myších modelech.

„Jedním z překvapivých zjištění této studie je, že inhibice (snížení, potlačení) SUMOylace zřejmě napodobuje příznivé účinky stimulace bloudivého nervu, což vede ke zlepšení klinických příznaků kolitidy,“ uvedl Yang, profesor anesteziologie a docent neurologie na universitě.

Počet případů IBD za posledních 15 let prudce vzrostl o 50 %. Vědci se stále intenzivněji snaží snížit počet buněk způsobujících zánět ve střevech a zlepšit možnosti léčby pro téměř 7 milionů lidí postižených IBD na celém světě.

IBD zahrnuje dva základní typy onemocnění: ulcerózní kolitidu, která postihuje tlusté střevo, a Crohnovu chorobu, jenž může vyvolat zánět v kterékoli části trávicího traktu. Obě onemocnění narušují život a mohou vést k závažným komplikacím, jako je například perforace tlustého střeva, rakovina, a dokonce i předčasná mortalita.

Současná protizánětlivá léčba sice přináší úlevu, ale často není dostatečná, protože pacienti mohou časem přestat na tyto léky reagovat, trpět relapsy a mít významné vedlejší účinky.

Vědci již dlouho upozorňují na to, že stres hraje významnou roli při zhoršování příznaků IBD, a někteří dokonce označují ulcerózní kolitidu za psychosomatickou záležitost.

„Stimulace bloudivého nervu neutralizovala účinky stresu a obnovila vyvážený a zdravý fyziologický stav,“ uvedl Ulloa, výzkumný pracovník Dukeovy univerzity a autor studie.

„Mnoho relaxačních technik, jako je hluboké dýchání a meditace, je navrženo tak, aby posílily parasympatický systém, přičemž bloudivý nerv hraje ústřední roli při relaxaci a uvolňování většiny našich orgánů.

Ulloa upozorňuje, že ne všichni pacienti mohou reagovat podobně a převedení výsledků laboratorních studií do klinických podmínek by mohlo vést k různorodým výsledkům. Tento přístup, nazývaný „bioelektronická medicína“, je součástí nově se rozvíjejícího oboru, kde se zkoumá nervová stimulace k léčbě různých zánětlivých onemocnění od revmatoidní artritidy po Crohnovu chorobu. O el. stimulaci bloudivého nervu se můžete dočíst zde.

 

 

Zdroj článku: Stimulating the Vagus Nerve to Tackle Gut Inflamma

Překlad: Centrum Oberonic

M.V.

Přístroj Heart Vision® na měření funkčního stavu organismu na principu pokrokové analýzy variability srdeční frekvence (HRV).

Analyzuje mnoho tělesných systémů a paramentů organismu, mimo jiné i aktivitu bloudivého nervu.