Nízká hladina vitamínu B12 je spojena s pomalejším fungováním mozku
Podle nové studie může nižší hladina vitaminu B12 přispívat k poklesu kognitivních funkcí. Výzkumníci zjistili, že starší dospělí s nižším obsahem biologicky aktivní B12 měli pomalejší kognitivní procesy a více lézí v bílé hmotě, přestože splňovali současné nutriční požadavky. Tato zjištění naznačují, že definici nedostatku B12 bude možná třeba revidovat a zahrnout do ní funkční biomarkery, a ne se spoléhat na pevně stanovené hraniční hodnoty. Výzkumníci doporučují další studii a případnou suplementaci u starších dospělých, aby se předešlo zhoršení kognitivních funkcí.
Klíčová fakta studie:
- Pokles kognitivních funkcí: Starší dospělí s nižší hladinou aktivního vitamínu B12 dosahovali horších výsledků v kognitivních testech měřících rychlost zpracování a reakční dobu.
- Mozkové změny: U účastníků s nižším obsahem B12 bylo při vyšetření magnetickou rezonancí zjištěno větší množství lézí v bílé hmotě, které mohou přispívat k demenci a riziku mrtvice.
- Přehodnocení doporučení pro B12: Vědci naznačují, že současná doporučení týkající se B12 mohou být nedostatečná pro prevenci neurologického zhoršení a vyžadují přehodnocení.
Zdroj: UCSF
Splnění minimální potřeby vitaminu B12, který je potřebný pro tvorbu DNA, červených krvinek a nervové tkáně, nemusí být ve skutečnosti dostatečné - zejména pokud jste starší. Může vás to dokonce ohrozit poruchami kognitivních funkcí. Nová studie, kterou vedli vědci z Kalifornské univerzity v San Francisku, zjistila, že starší zdraví dobrovolníci s nižší koncentrací vitaminu B12, ale stále v normě, vykazovali známky neurologického a kognitivního deficitu.
Tyto hladiny byly i spojeny s větším poškozením bílé hmoty mozkové - nervových vláken, jež zajišťují komunikaci mezi oblastmi mozku. Dále s výsledky testů, které byly spojeny s pomalejšími kognitivními schopnostmi a rychlostí vizuálního zpracování, ve srovnání s těmi, kteří měli hladinu vitamínu B12 vyšší.
Studie byla zveřejněna v časopise Annals of Neurology 10. 2. 2025
Vědci pod vedením hlavního autora Ariho J. Greena, MD, z oddělení neurologie a oftalmologie UCSF a Weillova institutu pro neurovědy uvedli, že výsledky vyvolávají otázky ohledně současných požadavků na B12 a naznačují, že doporučení je třeba aktualizovat. „Předchozí studie, jež definovaly zdravé množství vitaminu B12, mohly přehlédnout jemné funkční projevy jeho vysoké nebo nízké hladiny, které mohou ovlivňovat člověka, aniž by způsobovaly zjevné příznaky,“ řekl Green s tím, že zřetelný nedostatek tohoto vitaminu je běžně spojen s určitým typem anémie.
„Přehodnocení definice nedostatku vitaminu B12 tak, aby zahrnovala funkční biomarkery, by mohlo vést k včasnějšímu zásahu a prevenci poklesu kognitivních funkcí.“ Nižší obsah B12 koreluje s pomalejší rychlostí zpracování dat a mozkovými lézemi
Do studie vědci zařadili 231 zdravých účastníků bez demence nebo mírné kognitivní poruchy, jejichž průměrný věk byl 71 let. Byli rekrutováni prostřednictvím studie Brain Aging Network for Cognitive Health (BrANCH) na UCSF. Množství B12 v jejich krvi bylo v průměru 414,8 pmol/l, což je výrazně nad americkým minimem 148 pmol/l. Po úpravě na faktory, jako je věk, pohlaví, vzdělání a kardiovaskulární rizika, se vědci zaměřili na biologicky aktivní složku B12, která poskytuje přesnější míru množství vitaminu, jež tělo dokáže využít.
Při kognitivních testech bylo zjištěno, že účastníci s nižším obsahem aktivního vitamínu B12 mají pomalejší rychlost zpracování informací, což souvisí s jemným zhoršením kognitivních funkcí. Jeho vliv byl zesílen vyšším věkem. Vykazovali také výrazné zpoždění v reakcích na vizuální podněty, což svědčí o pomalejší rychlosti vizuálního zpracování a celkově pomalejší výkonnosti mozku. Magnetická rezonance odhalila větší objem lézí v bílé hmotě účastníků, což může souviset s poklesem kognitivních funkcí, demencí nebo mozkovou mrtvicí.
Přestože dobrovolníci studie byli starší dospělí, kteří mohou být vůči nižším hladinám B12 specificky zranitelní, spoluautorka studie Alexandra Beaudry-Richardová, MSc, uvedla, že tyto nižší hladiny mohou „ovlivňovat kognitivní schopnosti ve větší míře, než jsme si dříve mysleli, a mohou ovlivňovat mnohem větší část populace, než si uvědomujeme“.
„Kromě nové definice nedostatku B12 by měli lékaři zvážit suplementaci u starších pacientů s neurologickými příznaky, i když jsou jejich hladiny v normě,“ řekla. „Nakonec je třeba investovat do dalšího výzkumu biologických základů nedostatečnosti B12, protože může být příčinou poklesu kognitivních funkcí, kterému lze předcházet.“
Zdroj článku: Low-Normal B12 Levels Linked to Slower Brain Processing
Celá studie zde: Vitamin B12 Levels Association with Functional and Structural Biomarkers of Central Nervous System Injury in Older Adults
Překlad: Centrum Oberonic
M.V.
Analyzuje mnoho tělesných systémů a paramentů organismu, mimo jiné i aktivitu bloudivého nervu.