Citové pouto a synchronizace srdce mezi majitelem a jeho psem

 

 

Nová studie ukazuje, že psi a jejich majitelé mají synchronizovanou variabilitu srdeční frekvence (HRV), jež odráží společné emoční stavy během uvolněných interakcí. Výzkumníci zjistili, že srdeční frekvence i úroveň fyzické aktivity se mezi psy a majiteli přizpůsobují, ovšem nejsilnější emocionální spojení se objevuje během poklidných momentů, což svědčí o sdílené relaxaci. Závěry této studie poukazují na to, že psi a jejich majitelé si vzájemně zrcadlí své emoční stavy, což je podobné vazbě, kterou lze pozorovat mezi rodiči a dětmi.

Zdroj: Univerzita v Jyväskylä

Ve studii provedené na univerzitě v Jyväskylä - katedra psychologie bylo zjištěno, že variabilita srdeční frekvence psa a jeho majitele je během interakce vzájemně propojena.

Variabilita srdeční frekvence (HRV), jinými slovy změny časových intervalů mezi jednotlivými srdečními tepy, vypovídá o stavu autonomního nervového systému. Vysoká HRV je spojena se stavem uvolnění a regenerace, zatímco nízká HRV signalizuje stimulaci nebo napětí, například stres při zkoušce nebo sportovním výkonu.

V této studii, publikované v časopise Scientific Reports, byla vysoká variabilita srdeční frekvence majitele spojena s vysokou variabilitou srdeční frekvence psa a naopak. Kromě toho se úrovně fyzické aktivity psa a jeho majitele během studie vzájemně přizpůsobovaly.

Během specifických interaktivních úkolů byly sledovány vazby variability srdeční frekvence a úrovně aktivity mezi psem a jeho majitelem. Jak srdeční frekvence, tak úroveň aktivity byly mezi psy a jejich majiteli vzájemně propojeny, ale v různých časových obdobích. Během volných klidových období byla vysoká variabilita srdeční frekvence majitele propojena s vysokou variabilitou srdeční frekvence psa. Jinými slovy, když byl majitel uvolněný, byl uvolněný i pes. Kromě toho byly úrovně aktivity majitele a psa během daných úkolů, jako je například hra, podobné.

Ačkoli je známo, že fyzická aktivita má vliv na srdeční frekvenci, byly zjištěny nejsilnější vazby těchto ukazatelů mezi psem a majitelem v různých situacích a ne zcela se vzájemně vysvětlují. To naznačuje, že souvislost ve variabilitě srdeční frekvence odráží spíše synchronizaci emočního stavu než úrovně pohybové aktivity. „Vzájemné propojení ve variabilitě srdeční frekvence mezi psem a jeho majitelem během klidových období lze vysvětlit tím, že v těchto případech neexistovaly žádné vnější úkoly, ale protějšky mohly přirozeněji reagovat na stav toho druhého,“ říká doktorka Aija Koskela.

Studie rovněž zkoumala různé faktory v pozadí vzájemného propojení variability srdeční frekvence psa a jeho majitele. Větší psi měli vyšší variabilitu srdeční frekvence. Kromě toho byla vysoká variabilita srdeční frekvence psa vysvětlena také negativní afektivitou (nálada) majitele, což je povahový rys, jenž odráží sklon člověka snadno se znepokojovat negativními věcmi. Tento typ majitele má tendenci vytvořit si ke psovi silné citové pouto, a proto měli ovčáčtí psi z této studie u těchto majitelů pravděpodobně vyšší pocit bezpečí.

Pes také ovlivňuje majitele

Překvapivým zjištěním studie bylo, že variabilita srdeční frekvence majitele byla nejlépe vysvětlena variabilitou srdeční frekvence psa, přestože v analýze byla zohledněna také úroveň aktivity majitele a index tělesné hmotnosti, o nichž je známo, že mají vliv na srdeční frekvenci.

„Mimořádně jsme zkoumali srdeční frekvenci a úroveň aktivity psa i jeho majitele současně, zatímco předchozí studie se běžně zaměřovaly buď na úhel pohledu člověka, nebo psa,“ říká vedoucí studie, výzkumná pracovnice Akademie Miiamaaria Kujala.
„Náročné výzkumné prostředí dává lepší příležitost zkoumat interaktivní aspekty.“

Tato studie naznačuje, že emoční stavy psů a jejich majitelů i reakce jejich nervového systému se během interakce částečně přizpůsobují. Zdá se, že stejné mechanismy, které posilují lidskou citovou vazbu, podporují také vztah mezi psem a jeho majitelem.
Tato studie prohlubuje naše znalosti o interakci mezi druhy a o významu citové vazby mezi psy a lidmi. Studie se zúčastnilo celkem 30 dobrovolníků se svými psy. Psi reprezentovali především plemena vyšlechtěná pro vzájemnou spolupráci s člověkem, jako jsou ovčáci a retrívři.

Výsledky výzkumu jsou v souladu s předchozími studiemi, které ukazují, že plemena vybraná pro vzájemnou spolupráci jsou obzvláště citlivá na reakce na chování a osobnostní rysy svých majitelů. Dále se projekt bude snažit blíže objasnit vlivy, jež se na tomto jevu podílejí.

 

Zdroj článku: Emotional Bonding: How Dog-Owner Heart Rates Sync During Interaction

Celá studie zde: Behavioral and emotional co-modulation during dog–owner interaction measured by heart rate variability and activity

Překlad: Centrum Oberonic

M.V.

Přístroj Heart Vision® na měření funkčního stavu organismu na principu pokrokové analýzy variability srdeční frekvence (HRV).

Analyzuje mnoho tělesných systémů a paramentů organismu, mimo jiné i aktivitu bloudivého nervu.