Akupunktura zvyšuje tonus bloudivého nervu a variabilitu srdeční frekvence
Stále větší počet studií prokazuje, že akupunktura může ovlivnit především funkci autonomního nervového systému (ANS). Mnoho studií to dokládá analýzou variability srdeční frekvence (HRV) - změny časových intervalů mezi jednotlivými údery srdce. HRV je jedním z široce používaných markerů činnosti ANS a její spolehlivost byla mnohokrát dobře zdokumentována. HRV, stres a parasympatická aktivace úzce souvisejí se zdravím, dlouhověkostí a vitalitou u každého člověka. Tato je jedna ze studií, jež byla provedena s cílem zjistit vliv různých elektroterapeutických frekvencí na různé markery autonomního nervového systému při aplikaci akupunktury s protokolem - Battlefield Acupuncture Protocol (BFA).
Studie vyšla v říjnu 2020 v časopise JICM (Journal of Integrative and Complementary Medicine) pod vedením doktorky Kelly Amstrong z centra pro výzkum bolesti a stresu v USA.
Výzkumníci důkladně analyzovali a porovnávali skrze HRV odpovědi ANS na nízkofrekvenční (2,5 Hz) elektroakupunkturu a středofrekvenční (15 Hz) elektroakupunkturu aplikovanou bodovou stimulací akupunkturních bodů na 2 skupinách po 12 pacientech. Obě elektroakupunktury byly aplikovány na protokol (Battlefield Acupuncture), jež se skládá z pěti klíčových akupunkturních ušních (aurikulárních) bodů, které odlišují roli autonomního nervového systému a centrálního nervového systému v cyklu chronické/akutní bolesti.
Hodnocení zahrnovala pokročilý stav funkce autonomního nervového systému prostřednictvím základních markerů HRV. Analýza HRV probíhala na elektrokardiogramu (EKG), kde se vyhodnocoval především index stresu (SI), tonus bloudivého nervu (vysoká frekvence [HF]) a celkový spektrální výkon HRV (Total power). Analýza HRV proběhla vždy před terapií a byla opakována po terapii elektroakupunktury.
Výsledky
Reakce autonomního nervového systému na nízkofrekvenční (2,5 Hz) elektroakupunkturu se projevila statisticky významným zlepšením po terapii ve třech ze sledovaných ukazatelů: celkový spektrální výkon HRV se zlepšil o 61 % [p = 0,002]; index stresu (SI) se snížil o 42 % [p = 0,002] a tonus bloudivého nervu (HF) se zvýšil o 56 % [p = 0,017]. Naproti tomu středofrekvenční (15 Hz) elektroakupunktura vykazovala sice pozitivní, ale nepříliš významné změny výsledků při měření HRV u všech markerů nervového systému.
Závěry
Reakce autonomního nervového systému při použití nízkofrekvenční (2,5 Hz) elektroakupunktury ukázala měřitelné snížení indexu stresu, tedy sympatického nervového systému s následným zlepšením tonusu bloudivého nervu a zvýšení celkové HRV. Tato pozitivní deaktivace sympatického nervového systému a aktivace parasympatiku při aplikaci elektroakupunktury, by mohla mít významný dopad na další patologické stavy související s lidským zdravím a dlouhověkostí.
Vysvětlení pojmů HRV
Index stresu - Baevsky’s stress index (SI) – je geometrická míra HRV odrážející stres kardiovaskulárního systému. Je nejznámějším a často používaným komplexním ukazatelem HRV nejen u nás, ale i v zahraničních pracích pod zkratkou SI. Vysoké hodnoty indexu stresu naznačují sníženou variabilitu a vysokou sympatickou srdeční aktivaci. Index stresu charakterizuje stupeň napětí (tenze) srdečního svalu (potažmo těla jako celku). 10-100 je norma, nad 100 zvýšený stres především z pohledu napětí těla, spojený s vyšší srdeční frekvencí, zvýšenou hladinou stresových hormonů a dominantní převahou sympatického nervového systému (SNS). Index stresu je v HRV jedním z předních parametrů analýzy SNS.
Na obrázku vidíte analýzu indexu stresu v softwaru přístroje Heart Vision.
Vysoká frekvence (HF) - frekvenční pásmo 015-040 Hz vyjadřuje především parasympatickou kontrolu činnosti srdce a tím pádem i tonus bloudivého nervu. Pásmo je odrazem respirační sinusové arytmie (RSA) korespondující s periodicitou dýchání.
Celkový spektrální výkon (Total Power) - představuje součet frekvencí generovaných srdcem (vysoká HF, nízká VF, velmi nízká VLF). Daný ukazatel odráží působení jak sympatické, tak parasympatické části ANS. Zesílení sympatiku vede ke zmenšení celkového spektrálního výkonu a aktivace parasympatiku (bloudivého nervu) má opačný vliv - celkový spektrální výkon stoupá a zvyšuje se i vitální síla a adaptační schopnosti těla. Nízký výkon spektra signalizuje špatnou odolnost těla vůči stresu a nízkou vyrovnávací schopnost těla na neustále se měnící podmínky prostředí.
Na obrázku v softwaru přístroje Heart Vision vidíte spektrální (frekvenční) analýzu srdce charakterizující vztah sympatické a parasympatické aktivity v podobě tří srdečních frekvencí HF, LF, VLF. Vysoká frekvence (HF) je zde znázorněna zelenou barvou.
V softwaru Heart Vision je i samostatná analýza tonusu bloudivého nervu s více parametry a možnostmi.
Centrum Oberonic
M.V.
Analyzuje mnoho tělesných systémů a paramentů organismu, mimo jiné i aktivitu bloudivého nervu.