Ochranná role progesteronu proti Parkinsonově chorobě v enterickém nervovém systému
Nejnovější výzkumy poukazují na ochranný účinek progesteronu na enterický (střevní) nervový systém (ENS), často označovaný jako "druhý mozek" těla. Studie prokázala, že nervové buňky léčené progesteronem jsou odolnější vůči podmínkám simulujícím Parkinsonovu chorobu. Tento objev naznačuje, že progesteronové receptory v ENS mohou mít klíčovou roli v neuroprotekci, která přerušuje nebo zpomaluje škodlivé biochemické a molekulární děje.
Střevní nervový systém úzce komunikuje s centrálním nervovým systémem a ovlivňuje neurologická onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba, a dokonce i deprese. Vliv stravy na střevní mikrobiom může ovlivňovat centrální nervový systém prostřednictvím osy střevo-mozek, což může podporovat onemocnění, jako je Parkinsonova choroba. Studie odhalila, že progesteron má ochranný účinek na nervové buňky ENS.
Progesteron je endogenní steroidní hormon, který je důležitý pro mnoho tělesných funkcí. Je důležitý především pro mozek, nervovou soustavu, kardiovaskulární systém, ženský reprodukční systém a tvorbu dalších hormonů. (pozn. překlad.)
Střevní nervový systém (ENS) je složitá síť, která se táhne podél celého gastrointestinálního traktu. Skládá se z přibližně 100 milionů nervových buněk, autonomně řídí trávicí procesy a často se označuje jako druhý mozek člověka. Jeho funkce je však mnohem širší než jen trávení: nedávný výzkum ukázal, že ENS úzce komunikuje s centrálním nervovým systémem (CNS), tedy s mozkem a míchou.
"Komunikace mezi ENS a CNS je v současnosti spojována s patogenezí různých neurologických onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba, a také s depresí," vysvětluje profesor Carsten Theiß, vedoucí katedry cytologie na Ruhr University Bochum. Osa střevo-mozek není jednosměrná; oba nervové systémy se navzájem ovlivňují.
Strava člověka má přímý vliv na střevní mikrobiom, který zase interaguje s ENS. Studie ukazují, že složení mikrobiomu může prostřednictvím osy střevo-mozek ovlivňovat také CNS, zejména prostřednictvím bloudivého nervu, a podporovat onemocnění, jako je Parkinsonova choroba.
Vyvážená strava tedy může nejen přispět k zachování nervových buněk ve střevě, ale může také o mnoho let oddálit Parkinsonovu chorobu nebo jí dokonce zcela zabránit.
Ochranný účinek progesteronu
Studenti medicíny Paula Neufeld a Lennart Stegemann nyní úspěšně prokázali ochranný účinek přirozeného steroidního hormonu progesteronu na nervové buňky ENS. V sérii experimentů oba po několik týdnů kultivovali nervové buňky z ENS a působili na ně buněčným toxinem, aby simulovali škodlivé stavy podobné Parkinsonově chorobě. Zjistili, že nervové buňky, jež byly navíc ošetřeny progesteronem, odumíraly podstatně méně často než buňky neošetřené.
Paula Neufeld poukazuje na význam jejich objevu: "Náš výzkum přináší důležité poznatky, jež doplňují naše základní znalosti o roli progesteronových receptorů v enterickém nervovém systému. Otevírají se tak zcela nové možnosti pro studium neuroprotektivních mechanismů působení progesteronu uvnitř i vně střevního traktu."
Lennart Stegemann dodává, že "tato studie by mohla potenciálně otevřít cestu k novým terapeutickým přístupům založeným na steroidních hormonech. Existuje také naděje, že terapeutické přístupy založené na steroidech by mohly pomoci zpomalit nebo dokonce zastavit neurodegenerativní onemocnění".
Nebo jednoduše udržovat optimální hladinu progesteronu v těle zdravým životním stylem, pravidelným cvičením, vyhýbaní se dlouhodobému stresu, dostatečným spánkem, relaxací, meditací, harmonizací biorytmů a neuro-hormonálního systému. Na podporu můžeme využít i omega 3 (EPA, DHA), obecně zdravé tuky, bioaktivní hořčík, vitamin D, zinek, kvalitní bílkoviny, více vlákniny a méně průmyslově zpracovaných potravin, nezdravých tuků... (pozn. překlad.)
Zdroj článku: Progesterone’s Protective Role Against Parkinson’s in the Enteric Nervous System
Celá studie zde: Progesterone: A Neuroprotective Steroid of the Intestine
Překlad: Centrum Oberonic
M.V.
Vysoce kvalitní a vstřebatelné formy hořčíku pro podporu organismu při stresové zátěži.
⇐ Magnesium bisglycinát + Vit. B6 vhodný k večeru na zklidnění a regeneraci.
⇒ Magnesium malát vhodný k užívání v ranních a dopoledních hodinách pro jeho energizující účinek.