Mohou být mitochondrie chybějícím článkem v duševních onemocněních?

 

 

V psychiatrii probíhá tichá revoluce, která nezačíná a nekončí jen u lékařského předpisu. V nedávné epizodě podcastu Huberman Lab předložil harvardský psychiatr a výzkumník Dr. Chris Palmer přesvědčivé argumenty, jež by mohly změnit současné chápání duševních nemocí. Společným jmenovatelem je něco, o čem jsme se všichni učili na střední škole v biologii - jde o mitochondrie a duševní zdraví. Ukazuje se, že mitochondrie alias „elektrárny buněk“ dělají víc než jen to, že chrlí energii. Regulují funkci mozku, stresové reakce, hormony a záněty. Když selžou, mohou se objevit problémy s duševním zdravím. Zde je 12 důležitých poznatků z rozhovoru, jenž možná změní naše představy o duševním zdraví.

1. Duševní nemoci začínají v mitochondriích

Psychické příznaky mohou pramenit z narušené produkce buněčné energie. Neurony jsou při své činnosti, opravách a komunikaci do značné míry závislé na ATP - energetické molekule produkované mitochondriemi. Když je energie málo, mozek nemůže pracovat na plný výkon. To může vést k emočním a kognitivním příznakům. Několik studií, jako je tato, identifikovalo mitochondriální dysfunkci u deprese, bipolární poruchy a schizofrenie, což naznačuje, že selhání energie může být spojujícím prvkem mnoha psychiatrických onemocnění.

2. Metabolické zdraví = duševní zdraví

Metabolické poruchy a duševní nemoci se silně prolínají. Stavy, jako je inzulínová rezistence, obezita a kardiovaskulární onemocnění, jsou spojeny s vyšší mírou depresí, úzkostí a poklesem kognitivních funkcí. Není to náhoda - systémy, které regulují hladinu cukru v krvi, záněty a energii, ovlivňují také mozek. Nedávná studie v časopise Journal of Affective Disorders zjistila, že u osob s metabolickým syndromem je 1,3 až 1,5krát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět depresí, což potvrzuje, že mozek je hluboce spjat s metabolickým mechanismem těla - konkrétně s mitochondriemi.

3. Negativní zážitky z dětství zhoršují funkci mitochondrií a duševní zdraví

Trauma je víc než jen emocionální zátěž - může změnit biologii. Jedinci se šesti a více negativními zážitky z dětství (ACE) žijí v průměru o 20 let méně než jejich vrstevníci. Chronický stres poškozuje mitochondrie, vyvolává záněty a mění genovou expresi, což urychluje stárnutí a nemoci. Studie publikovaná v časopise PNAS zkoumala dopad špatného zacházení v dětství na bioenergetiku mitochondrií. Výzkumníci zjistili, že matky, které byly v dětství vystaveny hrubému zacházení, vykazovaly zvýšenou mitochondriální respiraci a hustotu v mononukleárních buňkách periferní krve, což naznačuje, že stres v raném věku může vést k trvalým změnám ve funkci mitochondrií.

4. Musíme přestat oddělovat duševní zdraví

Péče o duševní zdraví historicky fungovala v oddělených oblastech - psychologie, biologie a sociální podpora. S každou z nich se obvykle zacházelo jako s oddělenými oblastmi. Přesto se tyto hranice postupně rozplývají. Emoce, fyzické zdraví, traumatická historie a prostředí se vzájemně ovlivňují. Každý účinný přístup musí všechny tři integrovat, protože duševní onemocnění není jen psychologický fenomén. Jde o propojení biologie, vztahů a životního stylu.

5. Základem je zlepšení životního stylu prostřednictvím zdravých návyků

Šest pilířů životního stylu - výživa, cvičení, spánek, zvládání stresu, vyhýbání se návykovým látkám a sociální vazby, jsou mocnými nástroji pro zdraví mozku. Tyto návyky mohou obnovit funkci mitochondrií a dokonce zvrátit průběh některých duševních onemocnění. Přelomová randomizovaná kontrolovaná studie, zjistila, že intenzivní výživové poradenství vedlo k výraznému zlepšení depresivních příznaků ve srovnání s běžnou péčí, což poukazuje na to, jak mohou stravovací návyky přímo ovlivňovat náladu.

6. Cvičení vytváří výkonnější mozkové buňky, zlepšuje mitochondrie a duševní zdraví

Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje počet i účinnost mitochondrií - nejen ve svalech, ale i v mozku. To se projevuje větším množstvím energie, bystřejším poznáváním, lepší náladou a zvýšenou odolností vůči stresu. To je jeden z důvodů, proč elitní vytrvalostní sportovci možná nevypadají fyzicky impozantně, ale jejich svalová (a mozková) tkáň je plná vysoce funkčních mitochondrií. Pravidelné cvičení střední intenzity v zóně 2 po dobu 150 až 300 minut týdně se nemusí zdát jako léčba duševního zdraví - ale pro některé lidi to tak může být.

7. Výživa je účinná pro mitochondrie i duševní zdraví

Nemyslete na konkrétní superpotraviny a módní doplňky stravy. Nejde jen o to jíst více borůvek. Nejdůležitější je celkový vzorec stravování. Strava s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů a průmyslově zpracovaných potravin narušuje metabolismus a funkci mozku. Princip je jednoduchý - jídlo je informace a váš mozek vždy naslouchá.

8. Užívání návykových látek ničí mitochondrie a duševní zdraví

Alkohol, stimulanty a tabák narušují funkci mitochondrií - někdy trvale. Zvyšují produkci toxických látek, jež poškozují buňky a přispívají k zánětům a oxidačnímu stresu. To může časem vést k emoční nestálosti, poklesu kognitivních funkcí a metabolickým dysfunkcím. Ani „nízké dávky“ nemusí být neškodné, zejména pokud jsou užívány chronicky.

9. Serotonin není celý příběh

Starý model deprese jako výhradně „chemické nerovnováhy“ - obvykle zahrnující serotonin, není zcela úplný. Antidepresiva jednoduše nenahrazují to, co chybí. Místo toho mění způsob, jakým mozkové obvody fungují - často tím, že modulují metabolismus a vytvářejí prostředí, jenž může podporovat změny v organismu. Mohou být užitečná a někdy i život zachraňující. Přesto jsou pouze součástí léčby - nikoliv kompletním řešením.

10. Mitochondrie pohánějí stresovou reakci

Stresová reakce zahrnuje čtyři klíčové systémy: kortizol, adrenalin, zánět a genovou expresi. Mitochondrie se podílejí na všech čtyřech. Pomáhají zapínat a vypínat stres. Když jsou zdravé, přizpůsobujeme se a zotavujeme. Když jsou poškozené nebo vyčerpané, uvízneme v režimu přežití a nedokážeme se vrátit do výchozího stavu. Odolnost lze z tohoto pohledu považovat za funkci buněčné energie.

11. Intervence v oblasti duševního zdraví musí být individualizované

Někteří lidé potřebují terapii. Jiní potřebují léky. Někteří však potřebují především změny ve spánku, stravě a cvičení. Neexistuje žádný univerzální recept - pouze individuální vzorce biologie a chování. Nejlepší péče je flexibilní, víceúrovňová a šitá na míru. Léčba by se neměla výhradně ptát, zda má někdo brát léky, nebo ne. Spíše se řeší otázka, jaká kombinace nástrojů léčby odemkne uzdravení.

12. Je možné, že nás čeká změna paradigmatu

Péče o duševní zdraví se konečně začíná zabývat skutečností, že mozek je součástí těla a jeho poruchy jsou systémové. Díky lepšímu pochopení toho, jak se metabolismus, mitochondrie a životní styl vzájemně ovlivňují, mohou být lékaři schopni předcházet, zvrátit nebo radikálně přehodnotit stavy, které byly kdysi považovány za celoživotní. Budoucnost psychiatrie může být stejně tak o biologii jako o terapii rozhovorem. Klíčovou součástí je to, co lidé jedí, jak spí a jak často cvičí.

Duševní zdraví nakonec není jen o myšlenkách a pocitech. Jde o biologii, která je pohání. Zatímco zdravotnickým systémům může trvat, než se jim vyrovnají, jednotlivci a pokrokově smýšlející lékaři mohou začít uplatňovat vědecké poznatky o mitochondriích a duševním zdraví. Protože uzdravení mysli může začít něčím tak jednoduchým, jako je více pohybu, lepší jídlo a dobrý spánek.

 

 

 

Zdroj článku: Could Mitochondria Be The Missing Link In Mental Illness? 12 Insights

Překlad: Centrum Oberonic

M.V.

Přístroj Heart Vision® na měření funkčního stavu organismu na principu pokrokové analýzy variability srdeční frekvence (HRV).

Nejlepší metoda pro detekci akutního a chronického stresu i psycho-emocionálního stavu.