Vitamin K může pomoci předcházet demenci

 

Schéma znázorňující mechanismy, kterými vitamin K (MK-7) pravděpodobně působí neuroprotektivně na stárnoucí potkany. Zdroj: Mohamed El-Sherbiny

Nová studie na potkanech odhalila, že vitamin K může pomoci snížit nebo zabránit zhoršování kognitivních funkcí souvisejících s Alzheimerovou chorobou a dalšími demencemi.

Zdroj: Experimental Biology

V nové studii provedené na potkanech vědci uvádějí, že by vitamin K mohl pomoci chránit před úbytkem kognitivních funkcí souvisejících se stárnutím a Alzheimerovou chorobou a dalšími formami demence.

„Vitamin K2 prokázal velmi slibný účinek při bránění behaviorálním, funkčním, biochemickým a histopatologickým změnám souvisejícím se stárnutím v mozku člověka,“ uvedl doktor Mohamed El-Sherbiny z univerzity AlMaarefa v Saúdské Arábii, hlavní autor studie. „Vitamin K2 lze doporučit jako slibný prostředek ke zmírnění poruch souvisejících s věkem a k zachování kognitivních funkcí u stárnoucích jedinců.“

Abdulrahman Aloufi, student medicíny pracující v laboratoři El-Sherbinyho na univerzitě AlMaarefa, představil výsledky studie na výročním zasedání Americké asociace pro anatomii během jednání Experimental Biology (EB) 2022, která se konala 2.-5. dubna ve Filadelfii.

Demence je forma kognitivních poruch, jež narušují každodenní život a liší se od běžných výpadků paměti, k nimž dochází při stárnutí. Odhaduje se, že ve Spojených státech žije v současné době více než šest milionů lidí s Alzheimerovou chorobou, jedním z nejčastějších typů demence.

Vitamin K je skupina sloučenin, jenž zahrnuje vitamin K1, který se nachází v listové zelenině a některých dalších druzích zeleniny, a vitamin K2, který se nachází v mase, sýrech a vejcích. Předchozí studie spojovaly vitamin K s procesy, jež se podílejí na činnosti mozku, a některé studie spojovaly nedostatek vitaminu K s Alzheimerovou chorobou a demencí.

Nová studie objasňuje některé biologické cesty, kterými vitamin K zřejmě přispívá k zachování kognitivních funkcí. Vědci zkoumali účinky menachinonu-7 (MK-7), formy vitaminu K2, u tříměsíčních potkanů, tedy ve věku, kdy potkani dosáhli dospělosti. Jedna skupina potkanů dostávala MK-7 doplňkově po dobu 17 měsíců, zatímco druhá skupina nikoli.

Výzkumníci použili ověřené testy včetně bludiště, plaveckého testu a testu sociability k posouzení kognitivních funkcí potkanů a jejich chování podobného depresi a úzkosti. Tyto testy odhalily, že potkani, kteří dostávali MK-7, si vedli lépe než ti, kteří ho nedostávali. Suplementace vitaminem K byla spojena se snížením známek kognitivních poruch, deprese a úzkosti spolu se zlepšením prostorové paměti a schopnosti učení.

Na konci studie vědci zkoumali mozkové tkáně potkanů, aby získali poznatky o příslušných biologických drahách. Výsledky naznačují, že suplementace vitaminem K ovlivňuje dráhy zahrnující proteiny NLRP3, kaspázu-1 a Nrf-2, jenž se podílejí na zánětu a antioxidační aktivitě. Zdá se také, že podporuje expresi tyrosinu, aminokyseliny, která pomáhá zachovat kognitivní funkce.

Kromě různých forem vitaminu K, které se přirozeně vyskytují v potravinách, jsou komerčně dostupné i doplňky stravy s vitaminem K. Vědci však upozornili, že je třeba provést další studie, aby se zjistilo, zda se nové poznatky přenesou z potkanů na lidi, a aby se určil optimální zdroj a dávka vitaminu K pro využití potenciálních přínosů pro mozek. Lidem, kteří užívají některé léky na ředění krve i jiné léky, se doporučuje užívaní vitaminu K konzultovat se svým lékařem.

Zdroj článku: Vitamin K May Help Ward Off Dementia

Překlad: Centrum Oberonic

M.V.

Přístroj Heart Vision® na měření funkčního stavu organismu na principu pokrokové analýzy variability srdeční frekvence (HRV).

Nejlepší metoda pro detekci akutního a chronického stresu i psycho-emocionálního stavu.