Astrocyty jsou klíčem k regulaci stresové reakce
Astrocyty, o nichž bylo dříve známo, že podporují nervové buňky, byly identifikovány jako klíčové regulátory stresových reakcí v laterálním septu (postranní přepážka) mozku. Výzkumníci prokázali, že astrocyty uvolňují adenosin, aby při působení podnětů vyvolávajících stres potlačily nervovou aktivitu v okolí. Tento průlomový poznatek odhaluje, že astrocyty dynamicky interagují s neurony a ovlivňují strach, úzkost a sociální chování, a to rozdílně v závislosti na typu stresu a oblasti mozku. Tyto poznatky otevírají cestu k novým terapiím zaměřeným na funkce astrocytů pro léčbu duševních poruch, jako je úzkost a deprese. Studie, na níž spolupracovali světoví odborníci na neurovědy, poukazuje na molekulární a nervové role astrocytů v regulaci stresu. Tato práce otevírá slibné možnosti pro pochopení a řešení neuropsychiatrických stavů pomocí intervencí zaměřených na astrocyty.
Zdroj: DGIST (studie byla zveřejněna 21. 11. 2024 v časopise Nature Communications)
Když je naše tělo vystaveno ohrožujícím nebo nepříjemným podnětům, reaguje na ně různými fyzickými reakcemi, včetně uvolňování stresových hormonů, aktivací sympatického nervového systému a stresového chování. Nadměrný nebo dlouhodobý stres však může vést k řadě onemocnění, včetně neuropsychiatrických poruch, jako jsou úzkost a deprese.
Astrocyty jsou drobné buňky hvězdicovitého tvaru, které podporují nervové buňky v mozku. Dříve se předpokládalo, že plní pouze tuto podpůrnou roli. Laterální septa, jenž je součástí mozku, plní roli regulátorů různých druhů chování, včetně reakcí na strach, úzkost a sociální chování. Předchozí výzkumy naznačovaly, že tuto roli plní především neurony. Nebylo však jasné, jak důležitou roli v reakci na stres hrají právě astrocyty.
Výzkumný tým profesora Lee Hyo-sanga při pokusech na potkanech zjistil, že pokud jsou astrocyty vystaveny podnětům vyvolávajícím stres, zvýší se v nich koncentrace vápníku a uvolní se signální látka zvaná adenosin, jež tlumí aktivitu sousedních nervových buněk. Výzkumný tým také odhalil, že astrocyty mohou reagovat různě v závislosti na typu stresového zážitku a mohou působit odlišnými způsoby v souladu s jejich umístěním v mozku.
Výzkumný tým poprvé identifikoval mechanismus, kterým astrocyty vnímají stres, interagují s nervovými buňkami a regulují jejich reakci. To objasňuje úlohu astrocytů na úrovni molekul a nervových obvodů a umožňuje přesnější přístup při porozumění reakci na stres. Tato zjištění otevírají možnost vývoje nových léčebných postupů proti stresu, úzkosti a depresi, které budou zaměřeny na astrocyty. Očekává se, že pomohou při vývoji technologií nebo léků, jež regulují interakci mezi astrocyty a nervovými buňkami.
„Díky této studii jsme zjistili, že astrocyty hrají klíčovou roli v regulaci stresu a emocí,“ uvedl profesor Lee. „Doufáme, že na základě tohoto výzkumu přispějeme k vývoji léčby duševních poruch.“
Na tomto projektu spolupracoval výzkumný tým vedený profesorem Lee z oddělení věd o mozku DGIST a tým profesora Choi Sae-Younga ze Stomatologické fakulty Soulské národní univerzity.
Zdroj článku: Astrocytes Hold the Key to Stress Response Regulation
Celá studie zde: Astrocytic inhibition of lateral septal neurons promotes diverse stress responses
Překlad: Centrum Oberonic
M.V.
Přístroj Heart Vision® na měření funkčního stavu organismu na principu pokrokové analýzy variability srdeční frekvence (HRV).
Nejlepší metoda pro detekci akutního a chronického stresu i psycho-emocionálního stavu.